Vyberte stránku

Výběr nejdůležitějšího příslušenství, které by nemělo chybět ve výbavě žádného začínajícího kytaristy

Pro každého začínající kytaristu jsou nejdůležitější dvě věci:

  1. Správný trénink
  2. Správné vybavení

V tomto článku se podíváme na seznam sedmi nejdůležitějších položek kytarového příslušenství, které by nemělo chybět žádnému kytaristovi.

1. Kytarový popruh

Kytarový popruh bych zvolil za nejdůležitější položku na seznamu, pokud plánujete hrát živě nebo prostě jen ve stoje. Pokud se hned od začátku naučíte hrát s kytarou ve stoje, usnadníte si tím do budoucna hodně práce a úsilí. Někteří kytaristé tvrdí, že bez kytarového popruhu se nedá hrát správně a technicky.

Zábavná část na výběru kytarového popruhu je, že máte na výběr z velkého množství od látkových po kožené, zdobené, úzké nebo široké či různě barevné. Záleží jen na vás jaký typ popruhu si zvolíte.

Výběr kytarového popruhu je čistě na vás a na vašich požadavcích.  Myslete především na to, že je důležité aby se vám s popruhem hrálo snadno a pohodlně.

2. Kapodastr

Kapodastr je zjednodušeně „posuvný barré pražec“ a slouží k rychlému a snadnému způsobu jak změnt ladění kytary. Toto se může hodit v případech kdy musíte hrát v pro kytaru méně přívětivé tónině např. Eb či Bb. Díky kapodastru se nemusíte nutně učit spoustu nových akordů. Jednoduše umístíte kapodastr do vámi preferované polohy a můžete hrát.

Pokud plánujete hrát s dalšími hudebníky, určitě přijde situace kdy budete hrát s méně zkušeným zpěvákem. Může se totiž stát, že zpěvák bude chtít danou skladbu zapívat v jiné tónině. V takových případech je kapodastr jasným zachráncem situace.

3. Kytarová trsátka

Vybrnkávání akordů je příjemným oživením při hraní na kytaru. Ať už elektrickou či akustickou. Pravděpodobně, ale budete v budoucnu své hraní oživit také sólem nebo riffem. V takovou chvíli přichází na scénu trsátko.

Stejně jako popruhy nebo „slajdy“ i při výběru trsátek narazíte na různé barvy, tvary nebo materiály. Tvar, tloušťka a materiál to jsou vše faktory, které ovlivňují zvuk při hraní s daným trsátkem. Je proto důležité vyzkoušet různá provedení a najít si ty nejvíce vyhovující trsátka.

4. Kytarový slajd

Hraní se slajdem už dnes není tolik v módě. Nicméně dokáže opravdu příjemně oživit vaše hraní. Díky slajdu může být vaše hraní více melodické a vaše sóla budou znít více jako zpívané tóny.

I při výběru slajdu zjistíte, že trh nabízí velké množství barevných provedení nebo užitých materiálů. Samozřejmě také různých velikostí. Stejně jako u trsátek je jen na vás jaký slajd zvolíte. Zkrátka a dobře je důležité aby vyhovoval především vám a hrálo se vám pohodlně.

Při hraní s dalšími hudebníky byste měli umět zahrát i se slajdem a to je rozhodně důvod proč si jeden pořídit.

5. Klipová ladička kytary

Neexistuje nic neprofesionálnějšího, než kytarista s rozladěnou kytarou. A věřte, že  rozladěnou kytaru pozná i netrénované ucho.

Naučit se ladit kytaru bez sebemenšího problému zabere čas a cvik. Klipová ladička vám usnadní život, ušetří čas a trápení. I přesto je potřeba se při ladění soustředit a dát si pozor na to abyste nenapínali jinou strunu než tu, kterou ladíte.

Nemějte obavy; stačí trocha cviku a kytaru budete ladit stejně automaticky jako si třeba čistíte zuby. Jen mějte na paměti, že se kytara ladí: E-A-D-G-H-E. Ladíme vždy od nejtlustší struny po tu nejtenčí.

6. Navíječ strun

Když nováčkovi poprvé praskne struna, výměna za novou může být nepříjemná výzva. Pravda je ovšem taková, že na výměně strun není nic těžkého.

Pokud máte v záloze náhradní strunu a navíječ strun, máte zpola vyhráno. Díky navíječi strun nemusíte pracně namotávat a výměna struny vám nezabere ani pět minut.  Hlavní výhoda navíječe se však projeví, když přijde na výměnu všech strun. Navíječ strun je nepostradatelným pomocníkem každého kytaristy.

Schválně si zkuste vyměnit struny bez navíječe a pak s navíječem. Sami poznáte rozdíl!

7. Stojan na kytary

Poslední položkou na seznamu je stojan na kytary. Ten bych osobně označil jako naprostou nezbytnost ať jste začátečník nebo profesionál. Stojan na kytary se hodí v mnoha případech ať už se vydáte na místní jam, cvičíte doma nebo jedete vystupovat. Pokud máte rádi svoje kytary určitě si jeden pořiďte.

Zde platí: čím více si zaplatíte, tím kvalitnější stojan získáte. K dostání jsou také stojany pro více kytar, které se můžou hodit např. při nahrávání nebo na koncert.

Závěrem

Příště až přijdete do lokálních hudebnin, mějte zábrany. Příslušenství ke kytaře je sice potřeba, občas je ale méně více. Nekupujte si proto zbytečnosti.

Rozhodně byste měli experimentovat s různými druhy příslušenství jako např. s trsátky nebo slajdy. Ladičku nebo kapodastr, ale určitě stačí mít jen po jednom kuse.

Online magazín pro kytaristy

Přihlaste se k odběru novinek

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This